Zdroje minerálů a vitamínů

05.01.2025

Mineralizované krmivo, kompletní vitamíno-minerální doplněk, balancer, doplněk vitamínu či minerálu... Kdo se v tom má vyznat? Pojďme si v tom udělat trochu pořádek.


Základem krmné dávky každého koně je a MUSÍ BÝT objemné krmivo - seno, pastva, senáž... Koně a jejich trávicí trakt je vyvinutý tak, aby získával energii z vlákniny - HLAVNĚ z vlákniny. Má velké tlusté střevo, ohromné množství symbiotických mikroorganismů, které fermentují vlákninu - vzniká tak velké množství energie, kterou je kůň schopen využívat. Objemné krmivo (seno, pastva, senáž) je hlavním zdrojem vlákniny. Obsahuje ale také další živiny - bílkoviny, jednoduché cukry, minerály, vitamíny. Stran vlákniny je pro koně seno/pastva/senáž dostačující (téměř) vždy, stran bílkovin někdy, stran vitamínů dle stavu a stran minerálů ojediněle. A abychom pokryli všechny potřeby koně, je nutné mu přidat něco navíc - koncentrovaná krmiva a různé doplňky. Dnes se zaměříme na vitamíny a minerály. Jaké jsou možnosti jejich doplnění?

  • Mineralizované krmivo

Krmná směs, která obsahuje všechno - bílkoviny, sacharidy, tuky, minerály a vitamíny. Je to univerzální formula určená pro konkrétní kategorii koní. Krmení koni je jednoduché - podáváte jedno krmivo. Aby byly koni poskytnuty všechny mikroprvky (a vitamíny), které potřebuje, je nutné podávat výrobcem doporučenou denní dávku. Tyto dávky bývají poměrně vysoké (např. 3kg krmiva denně), a tedy pro některé kategorie naprosto nevhodné (např. obézní kůň). Není možné upravovat (snižovat) množství podávaného krmiva s ohledem na aktuální potřeby koně (nižší zátěž, tloustnutí, příliš energie) a zároveň mít pokrytou denní potřebu minerálů (a vitamínů). Navíc v různých krmivech jsou minerály v různých formách, různých množstvích, různých poměrech a různě využitelné...

  • Balancer

Balancer obsahuje kompletní spektrum mikroprvků (a vitamínů) a kvalitní bílkoviny pro doplnění potřeb, když je v tomto směru objemné krmivo (seno/pastva/senáž) nedostatečné. Krmení koni je jednoduché - podáváte jeden produkt. Balancer není zdrojem nepotřebných kalorií (sacharidy, popř. tuky) a jeho dávka bývá poměrně nízká (např. 500g denně). Ideální kompromis pro pracující koně s nízkými nároky na příjem dodatečné energie (sklony k tloustnutí, vysoká energičnost).

  • Vit.-min. doplněk

Jedná se o kompletní doplněk mikroprvků (a vitamínů) určený k přimíchání do nemineralizované krmné směsi (která poskytuje potřebné bílkoviny, sacharidy, tuky). Krmení koni je náročnější - je nutné smíchat 2 (či více) složky. Výhodou je, že můžete libovolně měnit dávku a typ podávaného krmiva s ohledem na potřeby koně (březí klisna, sportovní kůň, obézní poník, kůň se zraněnou šlachou stojící na boxe) a zároveň mít koně správně zásobeného důležitými živinami. Opět existují různé doplňky s minerály v různých formách, různých množstvích, různých poměrech, různě využitelné...

  • Minerální liz

Solný liz obohacený o minerály je další variantou, jak koni minerály doplnit. Poskytnout jej koni je snadné. Nemáte však vůbec kontrolu nad tím, kolik minerálů kůň přijme. Obsah minerálů v těchto lizech bývá spíše symbolický, běžný příjem lizu koněm zdaleka nestačí pokrýt denní potřeby organismu. Navíc může dojít k narušení příjmu elektrolytů, jejichž jsou lizy hlavním zdrojem (např. kvůli specifické chuti lizu).

  • Doplňky jednotlivých minerálů a vitamínů

Produkty obsahující jeden mikroprvek / vitamín. Jejich výhoda je při potřebě koni doplnit jeden konkrétní mikroprvek (či vitamín) ve chvíli, kdy suplementace ostatních je dostatečná. Často se využívá např. pro doplnění selenu (po předchozí diagnostice jeho nízké hladiny v krvi!). Krmnou dávku je díky nim možné vybalancovat tak, aby kůň dostával vše přesně v takové formě, množství a poměru, aby to pro něj bylo ideální. Krmení koni je velmi náročné - musíte smíchat více složek v různých dávkách (které je nutné přesně odměřit). Náročné je také určení typu produktu, kombinace a vzájemných poměrů. Mělo by vycházet z přesné analýzy kompletní krmné dávky koně (sena / pastvy / senáže i podávaných koncentrovaných krmiv) a z výzkumy stanovených potřeb jednotlivých kategorií koní (tyto informace jsou sumarizovány ve výživářských tabulkách - NRC The Nutrient Requirements of Horses). Tato varianta by měla být svěřena do rukou specialisty.

  • Přírodní zdroje

Některé minerály a vitamíny lze doplnit přírodními produkty. Dýňová semínka jako zdroj zinku, rakytník jako zdroj vitamínu C, kelpa jako zdroj jódu. Pro doplnění mírných nedostatků mohou být velmi přínosné, u výrazných nedostatků však mohou být nedostatečné (bylo by nutné podat extrémně vysoké množství produktu). Je třeba mít ale na paměti, že hladina obsažených minerálů může velmi kolísat (v závislosti na půdě resp. prostředí, kde tento produkt vyrostl). Při neuváženém zkrmování mořských řas (kelpa, chaluha) si tak můžete uhnat předávkování jodem a s tím spojené poruchy funkce štítné žlázy.

Každý kůň je jiný, má jiné potřeby (březí klisna? kůň ve vysokém sportu? dospělý kůň bez zátěže?), je schopný jinak využívat zdroje a hospodařit s živinami. Některému bude stačit strohá strava s nízkou dávkou suplementů, jiný bude potřebovat suroviny nejvyšší jakosti. Přírodu nelze vmáčknout do tabulky a brát na všechny stejný metr. Jsou ale jisté zákonitosti, kterými bychom se přeci jen měli při výběru krmiva a doplňků řídit.

Jak nejlépe zjistit, co koni chybí? Podle čeho se řídit? A které mikroprvky a vitamíny jsou v našich podmínkách nejčastěji deficitní? O tom si povíme zase někdy příště.


Už trochu víte, ale stále tápete? Nechejte to koňovi. A nebo ještě lépe, výživářům...

Vytvořte si webové stránky zdarma!