Anestezie - chirurgie koně v terénních podmínkách
Je celá řada chirurgických zákroků, které lze zvládnout v terénních podmínkách, není nutné koně převážet na kliniku. Jedná se především o zákroky, u kterých jsou nižší požadavky na sterilitu prostředí - zákroky, při kterých se neotvírá dutina břišní, kloubní pouzdro či jiná struktura, jejíž infekcí nastává život ohrožující stav... Naopak, v těchto méně invazivních případech může být ošetření v koni přirozeném prostředí výhodou - jeho imunitní systém má proti zdejším patogenům vytvořené protilátky, organismus není oslabován stresem spojeným s transportem a celý průběh zákroku probíhá ve větším klidu...
Každý takový zákrok s sebou však nese jistá rizika. Komplikace mohou nastat při pokládání koně, v průběhu anestezie či při samotném chirurgickém zákroku, při vstávání koně i při následné rekonvalescenci. Abychom rizika těchto komplikací co nejvíce omezili, snažíme se dodržovat jisté zásady. Mnoho z nich je nutné obětovat při akutních zákrocích (např. ošetření rozsáhlé rány, kdy nelze čekat), avšak při plánované chirurgii (např. kastrace hřebce) se těmito pravidly řídit lze.
Předoperační vyšetření
> klinické vyšetření: před přistoupením k zákroku je kůň základně klinicky vyšetřen - poslech srdce, kontrola sliznic a mízních uzlin, měření tělesné teploty... To abychom si byli jisti, že kůň je k zákroku způsobilý. Při pochybnostech doporučujeme provést vyšetření krve či odložit zákrok do chvíle, než se klinický stav koně stabilizuje. Vylučujícími stavy pro provedení zákroku jsou: zvýšená tělesná teplota, respirační obtíže (ztížené dýchání, kašel, výtok hlenu z nozder), intenzivní průjem, ...
> vakcinace - tetanus: před zákrokem je kontrolováno vakcinační schéma koně, v případě neplatné vakcinace na tetanus je aplikováno protitetanové sérum. Riziko infekce bakterií Clostridium tetani s následnou produkcí tetanotoxinu (život ohrožující stav) je u otevřených ran vysoké.
Zajištění vhodných prostor pro zákrok
> velikost plochy: k dispozici je třeba mít dostatek prostoru pro manipulaci s koněm, a to adekvátně k jeho velikosti. Ideální je krytá hala, lze ale koně položit i na rovném travnatém place. Zákrok je možné provést také ve větším čistém boxe.
> podloží: koně je nutné pokládat na měkkém povrchu, v opačném případě hrozí svalové a nervové obtíže, komplikované zotavení z anestezie a delší doba rekonvalescence.
> bezpečnost: při pokládání i vstávání koně dochází k jeho pohybu, proto je důležité, aby v blízkosti nebyly žádné nebezpečné předměty.
> počet přítomných lidí: pro hladký průběh zákroku potřebujeme 2 osoby, které budou koně držet v požadované poloze a zastanou předem určené funkce. Zároveň ale není vhodné, aby bylo přítomno velké množství přihlížejících osob v bezprostřední blízkosti - a to především z důvodu bezpečnosti (kůň se může hýbat, a to i pod vlivem anestezie) a pro klidný průběh zákroku.
Průběh celkové anestezie
> důsledná hladovka: aby kůň správně reagoval na podávané léky, je nutné zajistit před zákrokem hladovku dle námi poskytnutých pokynů. Kůň by neměl přijímat žádné příkrmy, trávu, seno a ani slámu. V opačném případě se koně více budí, potřebují vyšší dávky léků a jsou vyšší rizika komplikací.
> ticho, klid: také nadměrný hluk může zhoršovat průběh anestezie.
Chirurgie
> příprava operačního pole: aby nedošlo k infekci rány a blízkých struktur, před samotným zákrokem je nutné operační pole pečlivě vyčistit, vydesinfikovat. Následně jsou přiloženy roušky, které zajistí sterilitu v přilehlých oblastech. Čistota zákroku pak může být narušena povětrnostními podmínkami (vítr unášející nečistoty do rány, mouchy atp.), ale také vysokou prašností v prostředí (pavučiny, seno na půdě apod.).
> chirurgický postup: volba způsobu, jakým se zákrok provede, je čistě v rukou chirurga. Zvláště např. u kastrací hřebců je možností více - některé jsou bezpečné, některé ne (hrozí velké riziko pooperačních komplikací - např. výhřez střev). Jelikož odmítáme provádět zákroky, které mohou v konečném důsledku ohrozit život pacienta (ač se to 100x předtím nestalo), pokud si přejete zákrok provést co nejlevněji (byť na úkor bezpečnosti), obraťte se, prosím, na některého z našich kolegů, který tyto služby poskytuje. Děkujeme za pochopení.
Správná pooperační péče
> aplikace léku: po chirurgickém zákroku je nutné koni podávat léky - protizánětlivé, od bolesti, antibiotika. Pokud nejsou léky správně podávány, riziko komplikací se zvyšuje.
> péče o ránu: také ránu je nutné pravidelně kontrolovat a ošetřovat dle pokynů. Pokud je péče o ránu zanedbána, může dojít k průniku infekce a rozvoji komplikací.
Základní chirurgické zákroky (kastrace hřebců, odstranění pupeční kýly, vyjmutí útvarů atp.) jsou až na výjimky v terénu proveditelné, avšak je třeba si uvědomit rizika a zajistit takové podmínky, aby ke komplikacím nedocházelo. Převoz na specializované pracoviště (klinika) je vhodný v případě, že víte, že nejste schopni podmínky zajistit či se adekvátně o koně po zákroku postarat.
Máte-li zájem o provedení chirurgie v terénu, kontaktujte mého kolegu MVDr. Václava Kubištu na tel.č. 723 754 176. Uděláme maximum pro to, aby s sebou zákrok nesl co nejméně rizik.